31. marts 2010
Urmagerne og Optikerne anbefaler et nej

 

Optikerne anbefales at stemme nej til Forligsmandens mæglingsforslag

 

Er du optiker, optikerelev eller optikerstuderende vil du her i påsken modtage en stemmeseddel, hvor du skal stemme om nye overenskomster med Dansk Erhverv Arbejdsgiver og Synoptik A/S

 

Vi har siden januar ført forhandlinger med arbejdsgiverne om at forny overenskomsterne for optikerne. Men på trods af 5 forhandlingsmøder, hvoraf de 2 foregik i Forligsinstitutionen, måtte vi opgive at blive enige med arbejdsgiverne, om nye overenskomster for optikerne denne gang.

Derfor er det Forligsmandens mæglingsforslag, som optikerne skal stemme om ved urafstemningen.

 

Elementerne i mæglingsforslaget svarer til de overenskomstforbedringer, som arbejdsgiverne tilbød Urmagerne og Optikerne under overenskomstforhandlingerne, og Urmagerne og Optikerne mener ikke, at resultatet er tilfredsstillende for optikerne.

Flere af de elementer som indgår i mæglingsforsalget bl.a. anciennitet bestemmelserne for at være omfattet af overenskomsternes pensionsbestemmelser, forsikringsydelser til elever og lærlinge og fri Grundlovsdag, er det kun ganske få af Urmagernes og Optikernes optikermedlemmer, der vil få glæde af, og derfor anbefaler Urmagerne og Optikerne dig at stemme NEJ til mæglingsforslaget.

 

Arbejdsgiverne har ved disse overenskomstforhandlinger været yderst vanskelige at komme i reelle forhandlinger med, da arbejdsgiverorganisationerne indbyrdes forinden havde forpligtiget sig til kun at ville indgå overenskomstforlig svarende til det DI og CO-Industri var blevet enige om på industriområdet.

For optikerne var en del af de forbedringer, som indgår i industriforliget uden værdi, og arbejdsgiverne ønskede reelt ikke at drøfte andre emner. Derfor måtte vi forlade forhandlingerne uden resultat, og vi anbefaler for første gang optikerne til at stemme nej ved en urafstemning om ny overenskomst.

 

I forbindelse med at Forligsmand Asbjørn Jensen har fremsat sit mæglingsforslag, har han også udsat den varslede storkonflikt til efter resultatet af urafstemningen.

Selv om hver overenskomstområde stemmer og optælles hver for sig, så har Forligsmanden valgt at sammenkæde afstemningsresultaterne, så det er den samlede afstemning om mæglingsforslaget, der afgør om mæglingsforslaget bliver vedtaget eller forkastet.

Forkastes mæglingsforslaget ved urafstemningen, træder storkonflikten i kraft søndag den 25. april ved normal arbejdstids begyndelse.